Haber

İsrail’de bulunan Roma kılıçları

1. Jay ve Jeanie Schottenstein İsrail Ulusal Arkeoloji Kampüsü’nün çeşitli görüntüleri

2. Jay ve Jeanie Schottenstein İsrail Ulusal Arkeoloji Kampüsü’nde İsrail Eski Eserler Kurumu çalışanının farklı renkli başlıklarla birlikte kılıç ve mızrağı gösteren çeşitli görüntüleri

İsrail Eski Eserler İdaresi, İsrailli arkeologların bir mağarada yaklaşık 1.900 yıl öncesine ait nadir Roma kılıçları bulduğunu duyurdu.

Kurumdan çarşamba günü yapılan yazılı açıklamada, mağarada ahşap ve deri kılıflar içinde mükemmel bir şekilde muhafaza edilmiş 4 Roma kılıcı ve bir mızrak başının bulunduğu belirtildi.

Kılıçlar, Meyyit Deniz’in batı kıyısındaki Ein Gedi Tabiatı Koruma Alanı’ndaki küçük bir mağaranın neredeyse erişilemeyen iki yarığında saklı halde bulundu.

Kılıçlardan üçü, 60 ila 65 cm uzunluğunda bıçakları olan tipik Roma spathasıdır, dördüncüsü ise 45 cm uzunluğunda bıçağı olan halka kulplu bir kılıçtır.

Kılıçlar, silahlara uyum sağlayacak şekilde ustaca hazırlanmış ahşap veya metal kulplara ve deri şeritlere sahiptir.

Araştırmacılar, buluntuların eski İsrail’de Roma İmparatorluğu yönetimine karşı savaşan Yahudi isyancılar tarafından saklanan savaş ganimeti olduğunu söyledi.

Kılıçlar, mağarada bir sarkıt üzerine oyulmuş ve 50 yıl önce keşfedilen 2.600 yıllık Paleo-İbranice yazıtın fotoğrafını çekmek için mağaraya gelen araştırmacılar tarafından bulundu.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu