Haber

Konya Panorama Müzesi ve Şehitler Anıtı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor

Konya Panorama Müzesi ve Milli Mücadele Şehitleri Anıtı, Hz. Mevlana’yı 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya’ya gelen misafirlerin uğrak noktası.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl “Dostluk Vakti” temasıyla düzenlenen törenlerde konukları en iyi şekilde ağırladıklarını belirtti.

Konya’nın olaylar nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığına işaret eden Altay, şunları kaydetti:

“Mevlana aşkıyla Konya’ya gelen misafirler, Konya’nın tarihi dokusundan ve manevi atmosferinden çok etkileniyor. Aynı külliye içerisinde Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı, Konya Panorama Müzesi ve İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi yer alıyor. bugünlerde onbinlerce misafirimizin uğrak yeri.” Türbesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında yer alan Konya Panorama Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı adeta tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Müze ve anıt, etkinlikler süresince saat 21.30’a kadar misafirlerimizin ziyaretine açık olacaktır.”

Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi’nde Mevlana’nın hayatı, yaşadığı bazı sembolik anlar, 1200’lü yılların Konya’sının canlandırıldığı müze alanı, stant alanı ve dünyadaki 25 Mevlevihanenin maketlerinin bulunduğu iç avlu bulunmaktadır. bulunan

Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı’nda özellikle Kurtuluş Savaşı, 1. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, 1. Konya’nın o dönemki sosyal yapısını anlatan müzede Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik konuları sergileniyor. Türk devleti ve Gaziler Kulübü bayraklarının bulunduğu havuzlu yol bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu